Boys 09/14 Yrs 200m Backstroke - Heats (Declared Winners)

09 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50100150
1.Naythan AUNG9Colchester 2:52.69  255 40.711:25.222:10.23
2.James SPEERS9Thurrock 2:54.79  245 40.011:26.122:11.66
3.Harry MENDEL9BorRedbridge 2:56.01  240 41.311:25.692:11.40
4.Louis MORRIS9Thurrock 3:00.92  221 42.391:30.562:17.37
5.Owen VAUGHAN9Chelmsford 3:11.43  187 48.001:37.512:26.06
6.Khaleeq KHAN9Bo Waltham F 3:12.28  184 45.621:35.062:23.70
7.Allister CUMMINS9Killerwhales 3:18.66  167 46.831:38.652:31.00
8.William TOZER9Halstead 3:19.26  165 47.351:38.902:29.39
9.Joshua BLUNKELL9Halstead 3:19.46  165 47.221:39.492:31.16
10.James EDGINGS9Thurrock 3:21.10  161 48.171:39.992:31.23
11.Theo GRIFFITHS9Chelmsford 3:25.16  152 48.961:40.472:34.26
12.Cameron NEWTON9Braintree 3:26.66  148 48.781:41.622:35.24
13.Kieran WAKEFIELD9Epping For't 3:31.82  138 48.931:42.542:39.07
 Ryan MCCOY9Bo Waltham F DQ T-       
 Jack CONROY9Thurrock DQ T-       

Disqualification Codes

10 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50100150
1.Alfie BROWN10Chelmsford 2:40.75  316 38.751:20.062:01.87
2.Callum BAZELA10Thurrock 2:47.52  279 39.371:22.662:05.87
3.Silvester HAVRILLAY10Harlow Pen 2:47.87  277 40.181:23.432:06.56
4.Charlie HUTCHISON10Colchester 2:48.04  276 39.791:23.192:06.68
5.Jack BOWYER10Colchester 2:51.30  261 39.891:24.652:09.57
6.Tom WARD10Chelmsford 2:52.36  256 40.921:24.932:09.72
7.Samuel PERKS10Chelmsford 2:52.59  255 41.571:26.132:11.04
8.Noah TOWNLEY10Bo Southend 2:56.31  239 41.561:27.332:13.83
9.Tomas ZIROMSKAS10Romford Town 2:57.11  236 40.771:25.952:12.25
10.Reed MANSELL10Romford Town 2:57.70  234 41.451:27.502:13.90
11.Liam BRENNAN10Romford Town 2:57.85  233 41.521:27.062:13.17
12.Lawrie ARROWSMITH10Romford Town 3:00.30  224 42.711:29.272:15.65
13.Myles ENGLISH10Braintree 3:00.35  223 43.701:28.892:15.03
14.Harry MCLAGAN10Braintree 3:03.22  213 43.071:28.962:16.70
15.Mason HUNNISETT10Basildon Ph 3:04.93  207 44.721:32.382:20.21
16.Lewis BINNING10Romford Town 3:06.74  201 43.981:31.652:20.32
17.Benjamin THIRLWELL10Bo Southend 3:07.26  199 44.581:32.352:20.80
18.Oliver BARNETSON10Bo Southend 3:13.00  182 44.151:34.732:25.83
 Benjamin DRURY10Romford Town DQ T-       

Disqualification Codes

11 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50100150
1.Bradley SULEYMAN11BorRedbridge 2:31.21  379 34.801:13.511:52.69
2.James COOPER11Romford Town 2:32.29  371 35.891:14.961:54.52
3.Finlay RUDGE11Braintree 2:42.95  303 38.181:20.382:03.54
4.Drew CLARK11Bo Waltham F 2:48.46  274 40.051:23.042:06.62
5.Daniel SIDA11Killerwhales 2:49.55  269 40.791:24.742:08.41
6.Jude WARD11Romford Town 2:51.38  260 40.691:24.772:09.35
7.Joseph GROVES11Romford Town 2:52.96  253 41.381:25.792:10.54
8.Lewis CUTTING11Thurrock 2:53.21  252 40.001:24.922:09.65
9.Joseph LOMAS11Romford Town 2:55.89  241 40.881:25.542:11.97
10.Billy FOX11Killerwhales 2:57.60  234 41.641:26.582:12.09

12 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50100150
1.Charlie BODEN12Braintree 2:24.35  436 33.941:10.481:47.81
2.Harry NICHOLLS12Basildon Ph 2:29.31  394 35.401:12.851:51.18
3.Tyler BERRY12Basildon Ph 2:33.34  364 35.501:14.031:54.25
4.Jacob SMITH12Romford Town 2:36.18  344 36.151:15.851:56.66
5.James ROWELL12Romford Town 2:37.92  333 37.331:17.651:58.36
6.Billy HARRISON12Romford Town 2:39.05  326 37.051:17.671:58.96
7.Luke CROFTS12Thurrock 2:42.98  303 38.211:19.952:02.16
8.Jay PILKINGTON12Thurrock 2:43.56  300 38.701:20.892:03.17
9.Alexander NELSON12Romford Town 2:45.99  287 37.621:19.492:03.26
 Daniel WESTON12Romford Town DNC       

13 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50100150
1.Esteban MARMOLEJO13Bo Waltham F 2:24.05  439 34.371:11.351:48.39
2.Reece NICHOLLS13BorRedbridge 2:24.57  434 33.361:10.551:48.35
3.Andrew MARTINDALE13Thurrock 2:28.43  401 36.211:14.411:53.38
4.Daniel MCLAGAN13Chelmsford 2:28.77  398 34.741:12.961:51.57
5.Samuel ELLIS13Romford Town 2:29.19  395 34.751:12.491:51.13
6.Maxwell DUFFY13Chelmsford 2:29.64  391 35.601:14.151:52.70
7.Zachary COLEMAN13Romford Town 2:29.83  390 34.971:12.881:52.30
8.Spencer PRIOR13Colchester 2:31.50  377 36.091:14.311:53.08
9.Louie RIDGWAY13Thurrock 2:31.76  375 36.731:15.591:54.83
10.Louis SPONG13DunmowAtlant 2:32.35  371 36.611:15.691:55.19
11.James WALKER13Halstead 2:32.55  369 35.671:14.481:54.35
12.Joshua ARNONE13Havering Dol 2:32.61  369 34.931:14.211:54.96
13.Jordan RUDGE13Braintree 2:34.50  356 36.511:16.781:56.91
14.Danny PATTERSON13Thurrock 2:38.08  332 36.481:15.941:56.94
15.Dermot O'DOHERTY13Basildon Ph 2:41.11  314 38.081:19.242:01.14
16.James MARTINDALE13Thurrock 2:42.79  304 36.901:18.492:01.34

14 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50100150
1.Ethan HARRINGTON14Chelmsford 2:09.55  604 29.871:01.961:35.88
2.Harry FOX14Killerwhales 2:14.46  540 31.801:05.271:40.11
3.Christian MCMILLAN14Rochford 2:18.42  495 33.051:07.871:43.59
4.Fraser SCOTT14BorRedbridge 2:20.90  469 33.671:09.971:45.74
5.Calum CONNELLY14Romford Town 2:21.86  460 33.911:09.301:45.46
6.Patrick ROURKE14Romford Town 2:22.04  458 33.571:09.451:46.67
7.Hugo JOHNSON14Bo Southend 2:24.53  434 33.311:09.561:47.26
8.Jeremy NOCKELS14Bo Waltham F 2:25.08  430 34.941:11.651:49.08
9.Thomas BEARDSELL14Romford Town 2:25.89  422 34.601:11.311:50.28
10.Ryan NICHOLLS14BorRedbridge 2:26.13  420 35.161:11.191:48.45
11.Jonathan TOOLIS14Romford Town 2:26.40  418 34.071:11.521:50.22
12.Ryan HUTSON14BorRedbridge 2:27.09  412 34.421:12.771:50.08
13.Cameron SIMPSON14Colchester 2:27.73  407 34.311:11.661:49.58
14.Lewis COOPER14Basildon Ph 2:27.76  407 35.311:13.141:51.37
15.Ryan KELLY14Chelmsford 2:29.38  393 35.781:13.491:52.39
16.Cavan BECK14Bo Southend 2:31.46  377 35.141:13.781:53.94
17.Kieran GOODWIN14Killerwhales 2:31.79  375 35.401:13.901:53.52

UP