Boys Open 100m Freestyle - Heats (Declared Winners)

10/11 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time    50
1.James COOPER11Romford Town 1:09.21    -
2.Samuel DACK11DunmowAtlant 1:11.27    -
3.Jack BOWYER11Colchester 1:11.33    34.70
4.Pratham SHETTY11Runnymede 1:11.67    34.20
5.Jude WARD11Romford Town 1:11.91    34.29
6.Tom WARD11Chelmsford 1:12.31    34.91
7.Joshua METSON11Rochford 1:13.32    35.51
8.Noah TOWNLEY11Bo Southend 1:14.11    35.54
9.Liam BRENNAN11Romford Town 1:14.13    34.78
10.Benjamin THIRLWELL11Bo Southend 1:15.32    -
11.Owen STRINGER11Harlow Pen 1:15.42    35.73
12.James SPEERS10Thurrock 1:16.79    -
13.Harry MENDEL10BorRedbridge 1:17.61    36.54
14.Kian PANYANDEE11Bo Newham 1:19.96    37.46

12 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time    50
1.Charlie BODEN12Chelmsford 1:00.97    29.49
2.Bradley SULEYMAN12BorRedbridge 1:01.95    29.67
3.Daniel SIDA12Killerwhales 1:06.16    32.32
4.Finlay RUDGE12Braintree 1:06.29    -
5.Charlie ROUSE12Killerwhales 1:07.18    31.47
6.Joshua SMITH12DunmowAtlant 1:08.06    -
7.Jay PILKINGTON12Thurrock 1:08.80    -
8.Adam HAROUMA12Bo Newham 1:09.74    -
9.Rory BENNETT12Colchester 1:09.98    33.68
10.Billy LO12Bo Southend 1:10.55    34.31
11.Harry BASKETT12Southend 1:11.01    34.13
12.Harry CUA12Bo Newham 1:12.71    35.15
13.Samuel GRIFFITHS12Southend 1:15.34    35.77
 Lewis BAYLEY12Southend DQ ST     

Disqualification Codes

13 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time    50
1.Reece NICHOLLS13BorRedbridge 1:00.08    28.86
2.Harvey JOLLY13Basildon Ph 1:00.62    -
3.James BAYLEY13Runnymede 1:03.74    31.06
4.Ryan MOGFORD13Chelmsford 1:04.37    -
5.Cameron ALSTON13Bo Southend 1:04.65    30.73
6.George BURRELL13Braintree 1:04.87    30.93
7.Tyler BERRY13Basildon Ph 1:05.13    31.66
8.Luke CROFTS13Thurrock 1:05.57    -
9.Filip KUSNIR13Harlow Pen 1:05.71    31.52
10.Gregory BARTON13Harlow Pen 1:05.98    30.87
11.Jack WILLIAMS13Thurrock 1:06.00    -
12.Danny PATTERSON13Thurrock 1:06.19    -
13.Jacob SMITH13Romford Town 1:06.61    -
14.Dermot O'DOHERTY13Basildon Ph 1:06.75    32.12
15.Samuel BARELLA13Thurrock 1:07.06    31.65
16.Danny GRAY13Havering Dol 1:07.83    32.20
17.Alexander HULME13Chelmsford 1:07.88    32.95
18.Finlay SERGENT13Epping For't 1:08.01    -
19.James ROWELL13Romford Town 1:08.05    32.69
20.Samuel JONES13Halstead 1:08.64    44.57
21.Haydn GOOD13Southend 1:09.04    -
 Charlie COOK13Bark & Dagen DNC     

14 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time    50
1.Esteban MARMOLEJO14Bo Newham 58.27    28.39
2.Maxwell DUFFY14Chelmsford 58.81    27.88
3.Bradley VEITCH14Harlow Pen 59.59    28.34
4.Ryan HUTSON14BorRedbridge 1:01.13    29.95
5.Dylan NUTT14Braintree 1:01.87    -
6.Ben COX14Braintree 1:01.88    30.72
7.Nedas MALIAUSKAS14Bo Newham 1:01.94    29.65
8.Ole MILLS14Chelmsford 1:01.97    30.54
9.George BLOCK14Bark & Dagen 1:02.18    29.12
10.Jordan SHIM14BorRedbridge 1:02.47    29.81
11.Louis SPONG14DunmowAtlant 1:02.67    30.66
12.James MARTINDALE14Thurrock 1:03.28    30.78
13.Kieran BARBERO14Basildon Ph 1:03.47    29.93
14.Kieran HOLDBROOK14BorRedbridge 1:03.63    29.90
15.Alexander THOMPSON14Chelmsford 1:04.03    31.19
16.Joshua FOWLES14Witham Dolph 1:04.05    30.49
17.Aidan WOOD14Witham Dolph 1:04.29    30.23
18.Paulius JASIUKAITIS14Bark & Dagen 1:04.38    30.87
19.Alexander BLUNKELL14Halstead 1:04.48    -
20.Louie RIDGWAY14Thurrock 1:04.59    31.34
21.Alexander DRURY14Romford Town 1:04.65    31.10
22.Ryan KELLY14Chelmsford 1:05.14    31.31
23.Cameron KERR14Halstead 1:06.64    31.60
24.Louis BAXTER14Bo Newham 1:09.07    33.27

15 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time    50
1.Hugo JOHNSON15Bo Southend 56.72    27.72
2.Frank MCGUIRK15BorRedbridge 58.03    27.17
3.Edmund ASHTON15BorRedbridge 58.62    28.20
4.Daniel ROBINSON15Killerwhales 59.19    28.25
5.Jonathan COX15Killerwhales 1:00.07    27.71
6.Charlie FINK15Bo Newham 1:00.47    29.08
7.Robin HUGHES15Romford Town 1:00.77    -
8.Thomas BEARDSELL15Romford Town 1:01.11    29.27
9.Alexander COLE15Colchester 1:01.86    -
10.Jack KEANE15Colchester 1:01.94    29.38
11.James BUCKINGHAM15Colchester 1:02.99    28.72
12.Jonathan TOOLIS15Romford Town 1:03.06    30.58
13.Daniel LAMBERT15BorRedbridge 1:03.14    30.81
14.Tommy GRANT15Southend 1:04.57    30.19
15.William MANNING15Romford Town 1:05.99    31.43
 BOBBIE MCCARTHY15Bark & Dagen DNC     

16 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time    50
1.Edvin KRUKOUSKIJ16Bo Newham 56.19    27.09
2.Harvey BROWN16Basildon Ph 56.40    27.22
3.James DAY16Basildon Ph 57.32    27.88
4.Modestas MOCKEVICIUS16Bo Southend 57.51    27.18
5.Jamie MCLAUGHLIN16DunmowAtlant 58.00    28.36
6.Alexei WINDER16Bo Newham 58.98    28.94
7.Stephen TRUONG16BorRedbridge 59.09    28.25
8.Fraser BARCLAY16Epping For't 59.75    28.67
9.Perry SWANN16Bark & Dagen 1:00.11    28.29
10.Matthew ALEXANDER16Killerwhales 1:01.36    29.15
11.Jack OVERELL16Southend 1:01.66    29.53
12.Kieran WILKINSON16Southend 1:02.53    -
 Wesley BRAME16Basildon Ph DQ ST     

Disqualification Codes

17 Yrs/Over Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time    50
1.Daniel STEPTON22Romford Town 53.11    26.00
2.Lewis CLIFFORD-STEPHEN20Killerwhales 53.18    25.51
3.Jarrod BRADFIELD17Colchester 54.86    26.07
4.Mathew THOMPSON17Chelmsford 55.32    26.33
5.Benjamin STUCKEY18Bo Newham 56.29    27.44
6.Lee BAKER18Epping For't 56.53    27.13
7.Gareth HAWKINS17Basildon Ph 56.93    -
8.Ainsley HODGKINSON-MOR26Bo Newham 57.03    26.87
9.Toby ANDREWS19Killerwhales 57.24    27.38
10.Joseph FOSTER18Bo Newham 57.54    -
11.Kai ADAMS17Halstead 57.84    28.20
12.Hayden THOMAS18Epping For't 58.05    27.75
13.Charlie GORDON19Bo Newham 58.37    28.00
14.Thomas BENSON18Romford Town 58.80    28.26
15.James RULTON17Halstead 59.27    28.29
16.Samuel KELLY17BorRedbridge 59.49    28.48
17.Alex MERCHAN17Killerwhales 59.65    -
18.Robert BROWN23Halstead 1:01.29    29.48
19.Daniel LEE17Basildon Ph 1:01.54    30.22

UP