Boys 09/14 Yrs 200m Breaststroke - Heats (Declared Winners)

09 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time FINA Pt 50100150
1.Benjamin THIRLWELL9Bo Southend 3:30.21 206 -48.14-
2.Noah TOWNLEY9Bo Southend 3:31.63 202 -49.86-
3.Samuel PERKS9Chelmsford 3:39.88 180 -50.44-
4.Charlie HUTCHISON9Colchester 3:40.55 178 -51.16-
5.Silvester HAVRILLAY9Harlow Pen 3:41.28 176 -52.71-
6.William BANKS9Chelmsford 3:46.93 163 -51.05-
7.Alfie BROWN9Brentwood 3:50.01 157 -52.04-
8.Mason HUNNISETT9Thurrock 3:50.53 156 -53.10-
9.Samuel LITTLE9Killerwhales 3:58.69 140 -52.72-
10.Myles ENGLISH9Braintree 3:59.94 138 -54.05-
11.George OFFORD9Halstead 4:02.94 133 -56.82-
12.Samuel CLACK9BorRedbridge 4:04.61 130 -55.13-
13.Lawrie ARROWSMITH9Romford Town 4:08.24 125 -57.81-
14.Benjamin GIBSON9Canvey Isl 4:26.08 101 -1:02.49-
15.Matthew EDWARDS9Killerwhales 4:30.26 97 -1:01.98-
 Oliver BARNETSON9Bo Southend DQ SA-      
 Benjamin DRURY9Romford Town DQ T-      
 Lewis BINNING9Romford Town DQ T-      
 Reed MANSELL9Romford Town DQ T-      

Disqualification Codes

10 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time FINA Pt 50100150
1.Bradley SULEYMAN10BorRedbridge 3:13.19 265 -44.04-
2.Joseph LOMAS10Romford Town 3:21.89 232 -46.60-
3.Thomas HILL10Braintree 3:29.51 208 -46.22-
4.Joseph GROVES10Romford Town 3:31.48 202 -49.64-
5.Daniel KEIR10Bo Waltham F 3:32.32 200 -49.26-
6.Sunny RENOLDI-OUTEN10Thurrock 3:37.57 185 -49.54-
7.Charlie HILL10Killerwhales 3:37.63 185 -51.44-
8.Drew CLARK10Bo Waltham F 3:40.28 179 -50.87-
9.Pratham SHETTY10Runnymede 3:40.73 178 -50.85-
10.Lewis CUTTING10Thurrock 3:41.26 176 -52.08-
11.James COOPER10Romford Town 3:44.51 169 -50.60-
12.Samuel BRYAN10Basildon Ph 3:48.86 159 -51.23-
13.Owen STRINGER10Harlow Pen 3:50.60 156 -52.16-
14.Keane MILLS10Chelmsford 3:51.51 154 -55.94-
15.Benjamin STEPHENS10Canvey Isl 3:52.03 153 -51.76-
16.Joel WIGGINS10Clacton On S 3:53.71 150 -53.17-
17.Benjamin SPEAKMAN10Braintree 3:57.34 143 -53.97-
18.Reiss BURGESS10Killerwhales 3:59.71 139 -54.82-
19.Jack SPEAKMAN10Braintree 4:00.64 137 -54.82-
 Jamie COLES10Colchester DQ T-      

Disqualification Codes

11 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time FINA Pt 50100150
1.Azar AITMARRI11Thurrock 3:11.78 271 -45.50-
2.Billy HARRISON11Romford Town 3:12.93 266 -44.37-
3.Daniel WESTON11Romford Town 3:14.08 262 -44.02-
4.Harvey JOLLY11Basildon Ph 3:14.93 258 -44.36-
5.Harry NICHOLLS11Basildon Ph 3:15.17 257 -45.20-
6.David BROOKS11Romford Town 3:18.69 244 -46.40-
7.Jacob SMITH11Romford Town 3:18.86 243 -44.95-
8.Charlie BODEN11Braintree 3:19.50 241 -45.77-

12 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time FINA Pt 50100150
1.Esteban MARMOLEJO12Bo Waltham F 2:53.00 369 -40.14-
2.Mitchell WILSON12Romford Town 2:57.47 342 -39.63-
3.Samuel ELLIS12Romford Town 2:58.52 336 -39.77-
4.Jordan RUDGE12Braintree 2:59.16 333 -40.23-
5.Liam NICHOLSON12Chelmsford 3:06.11 297 -42.00-
6.Reece NICHOLLS12BorRedbridge 3:06.62 294 -42.46-
7.Aaron CLARKE12Basildon Ph 3:08.21 287 -42.28-
8.Buster TOWNLEY12Bo Southend 3:13.54 264 -43.89-
9.Kieran HOLDBROOK12BorRedbridge 3:13.61 263 -42.10-
10.Ben DAVIS12Romford Town 3:13.64 263 -43.32-

13 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time FINA Pt 50100150
1.Ole MILLS13Chelmsford 2:45.85 419 -37.84-
2.Kieran GOODWIN13Killerwhales 2:48.09 403 -37.57-
3.Jeremy NOCKELS13Bo Waltham F 2:48.45 400 -38.33-
4.Jonathan TOOLIS13Romford Town 2:50.52 386 -39.47-
5.Jack AYLING13Romford Town 2:54.32 361 -39.10-
6.Edmund ASHTON13BorRedbridge 2:54.53 360 -39.96-
7.Byron WOOD13Runnymede 2:54.59 359 -40.34-
8.Cameron SIMPSON13Colchester 2:56.37 349 -40.29-
9.Calum CONNELLY13Romford Town 2:58.51 336 -40.67-
10.Daniel ROBINSON13Killerwhales 3:03.61 309 -40.02-
11.Bradley VEITCH13Harlow Pen 3:06.68 294 -43.73-
 Thomas BEARDSELL13Romford Town DQ T-      

Disqualification Codes

14 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time FINA Pt 50100150
1.Luke SHERIDAN14Romford Town 2:43.16 440 -36.21-
2.Kenneth MAN14BorRedbridge 2:46.96 411 -37.00-
3.Salaam MOTIN14Thurrock 2:47.70 406 -38.70-
4.Fraser SCOTT14BorRedbridge 2:51.37 380 -38.88-
5.James DAY14Thurrock 2:52.93 370 -38.07-
6.Ashley CLARKE14Basildon Ph 2:53.23 368 -39.81-
7.Robin HUGHES14Basildon Ph 2:54.14 362 -38.57-
8.Aidan ROBINSON14Basildon Ph 2:54.94 357 -38.79-
9.Jack OVERELL14Southend 2:57.81 340 -39.85-

UP