Boys 15 Yrs/Over 200m Backstroke - Heats (Declared Winners)
15 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | FINA Pt | |
1. | Thomas MCLAGAN | 15 | Chelmsford | | 2:13.97 | | 546 | |
| 25m - | 50m 31.73 | 75m - | 100m 1:05.91 | 125m - | 150m 1:40.22 | 175m - | 200m 2:13.97 |
2. | Samuel KELLY | 15 | BorRedbridge | | 2:19.15 | | 487 | |
| 25m - | 50m 32.25 | 75m - | 100m 1:07.14 | 125m - | 150m 1:42.35 | 175m - | 200m 2:19.15 |
3. | Matthew ALEXANDER | 15 | Killerwhales | | 2:19.66 | | 482 | |
| 25m - | 50m 32.13 | 75m - | 100m 1:07.23 | 125m - | 150m 1:43.26 | 175m - | 200m 2:19.66 |
4. | Frederic LAWRENCE | 15 | Bo Newham | | 2:20.72 | | 471 | |
| 25m - | 50m 32.86 | 75m - | 100m 1:07.46 | 125m - | 150m 1:43.80 | 175m - | 200m 2:20.72 |
5. | George KNIGHT | 15 | Runnymede | | 2:23.48 | | 444 | |
| 25m - | 50m 33.59 | 75m - | 100m 1:09.41 | 125m - | 150m 1:46.23 | 175m - | 200m 2:23.48 |
6. | Wesley BRAME | 15 | Brentwood | | 2:27.08 | | 412 | |
| 25m - | 50m 33.27 | 75m - | 100m 1:10.49 | 125m - | 150m 1:48.95 | 175m - | 200m 2:27.08 |
16 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | FINA Pt | |
1. | Harry COKER | 16 | Romford Town | | 2:13.99 | | 545 | |
| 25m - | 50m 31.30 | 75m - | 100m 1:05.25 | 125m - | 150m 1:39.94 | 175m - | 200m 2:13.99 |
2. | George FOLEY | 16 | Romford Town | | 2:15.41 | | 528 | |
| 25m - | 50m 32.51 | 75m - | 100m 1:07.17 | 125m - | 150m 1:41.78 | 175m - | 200m 2:15.41 |
3. | Lee BAKER | 16 | Epping For't | | 2:17.56 | | 504 | |
| 25m - | 50m 31.84 | 75m - | 100m 1:07.38 | 125m - | 150m 1:42.78 | 175m - | 200m 2:17.56 |
4. | James ROOME | 16 | Killerwhales | | 2:17.65 | | 503 | |
| 25m - | 50m 32.29 | 75m - | 100m 1:07.41 | 125m - | 150m 1:43.47 | 175m - | 200m 2:17.65 |
5. | Bradley CLARKE | 16 | Basildon Ph | | 2:19.20 | | 486 | |
| 25m - | 50m 33.83 | 75m - | 100m 1:09.14 | 125m - | 150m 1:44.42 | 175m - | 200m 2:19.20 |
6. | Zachary MASHFORD | 16 | Rochford | | 2:19.23 | | 486 | |
| 25m - | 50m 32.28 | 75m - | 100m 1:07.66 | 125m - | 150m 1:43.62 | 175m - | 200m 2:19.23 |
7. | Jack CARTER | 16 | Southend | | 2:19.57 | | 483 | |
| 25m - | 50m 33.15 | 75m - | 100m 1:08.62 | 125m - | 150m 1:44.56 | 175m - | 200m 2:19.57 |
8. | Freddy CASSFORD | 16 | Epping For't | | 2:22.58 | | 453 | |
| 25m - | 50m 32.91 | 75m - | 100m 1:09.14 | 125m - | 150m 1:46.01 | 175m - | 200m 2:22.58 |
9. | Thomas BENSON | 16 | Romford Town | | 2:26.69 | | 416 | |
| 25m - | 50m 34.03 | 75m - | 100m 1:10.81 | 125m - | 150m 1:48.60 | 175m - | 200m 2:26.69 |
17 Yrs/Over Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | FINA Pt | |
1. | Daniel STEPTON | 20 | Romford Town | | 2:04.25 | | 684 | |
| 25m - | 50m 29.25 | 75m - | 100m 1:01.09 | 125m - | 150m 1:32.96 | 175m - | 200m 2:04.25 |
2. | Conor HARROLD | 19 | Thurrock | | 2:04.30 | | 683 | |
| 25m - | 50m 28.44 | 75m - | 100m 59.74 | 125m - | 150m 1:32.17 | 175m - | 200m 2:04.30 |
3. | Charlie DENTITH | 17 | BorRedbridge | | 2:06.89 | | 642 | |
| 25m - | 50m 30.43 | 75m - | 100m 1:02.57 | 125m - | 150m 1:35.07 | 175m - | 200m 2:06.89 |
4. | Edward CLARK | 17 | Halstead | | 2:07.68 | | 630 | |
| 25m - | 50m 30.21 | 75m - | 100m 1:02.66 | 125m - | 150m 1:35.30 | 175m - | 200m 2:07.68 |
5. | Matthew WINNELL | 19 | Runnymede | | 2:09.96 | | 598 | |
| 25m - | 50m 31.02 | 75m - | 100m 1:03.45 | 125m - | 150m 1:37.07 | 175m - | 200m 2:09.96 |
6. | Charles POND THOMPSON | 18 | Southend | | 2:10.56 | | 590 | |
| 25m - | 50m 30.73 | 75m - | 100m 1:03.81 | 125m - | 150m 1:37.47 | 175m - | 200m 2:10.56 |
7. | Timothy TRIPP | 19 | Colchester | | 2:15.11 | | 532 | |
| 25m - | 50m 32.04 | 75m - | 100m 1:06.28 | 125m - | 150m 1:41.01 | 175m - | 200m 2:15.11 |
8. | Michael GRACE | 18 | Basildon Ph | | 2:17.57 | | 504 | |
| 25m - | 50m 31.84 | 75m - | 100m 1:06.51 | 125m - | 150m 1:42.30 | 175m - | 200m 2:17.57 |