Boys 15 Yrs/Over 200m Breaststroke - Heats (Declared Winners)

15 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50100150
1.Harry NICHOLLS15Basildon Ph 2:34.81  473 ---
2.Almantas VARZEVICIUS15Bark & Dagen 2:37.63  448 36.021:16.391:57.68
3.Harry WALKER15Chelmsford 2:46.27  382 37.381:19.822:03.00
4.Matt JUGGINS15Romford Town 2:50.68  353 37.721:20.782:05.76
5.Max DAWSON15Basildon Ph 2:50.82  352 38.211:20.802:04.94
6.James BAYLEY15Basildon Ph 2:51.17  350 38.281:21.692:05.80
7.Luke CROFTS15Thurrock 2:52.77  340 36.871:20.85-
8.Jack RICE15Bark & Dagen 2:52.82  340 37.691:20.852:07.07
9.Thomas GRIEVE15Colchester 2:55.15  327 39.271:24.892:11.77
10.Jacob SMITH15Romford Town 2:56.55  319 40.221:25.762:10.87
11.Manuel NACHEV15BorRedbridge 2:59.27  304 39.871:25.122:12.32

16 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50100150
1.Ole MILLS16Braintree 2:23.82  590 32.661:09.121:46.34
2.Louis SPONG16DunmowAtlant 2:38.39  442 35.301:15.611:57.24
3.Aaron CLARKE16Basildon Ph 2:39.32  434 36.111:17.331:57.93
4.Alexander THOMPSON16Chelmsford 2:40.60  424 36.231:16.981:58.58
5.Jordan SHIM16BorRedbridge 2:40.74  423 36.22--
6.Bradley VEITCH16Harlow Pen 2:41.02  420 36.341:17.261:59.09
7.Paulius JASIUKAITIS16Bark & Dagen 2:42.07  412 35.421:16.761:59.35
8.Liam NICHOLSON16Chelmsford 2:44.70  393 36.431:17.932:01.64
9.Alexander DRURY16Romford Town 2:45.63  386 37.571:21.302:04.98
10.Joshua FOWLES16Witham Dolph 2:46.96  377 38.351:20.252:03.56
11.Bryce O'DEA16Runnymede 2:47.36  374 37.411:20.372:04.28
12.Ryan KELLY16Chelmsford 2:48.07  370 38.211:20.702:04.27
13.Billy PARKER16BorRedbridge 2:54.67  329 39.931:25.282:10.91
14.Ryan HUTSON16BorRedbridge 2:54.82  328 38.101:23.862:10.36
 Jordan RUDGE16Braintree DNC       
 Nicholas MITCHELL16Colchester DQ FI       
 Spencer PRIOR16Colchester DQ T       

Disqualification Codes

17 Yrs/Over Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50100150
1.Fraser SCOTT17BorRedbridge 2:27.32  549 33.571:10.881:49.08
2.Augustus VEASEY19Chelmsford 2:27.78  544 33.071:10.631:49.61
3.Nathan LEONG18BorRedbridge 2:35.29  469 35.641:16.321:56.86
4.Thomas MCLAGAN19Chelmsford 2:37.00  454 35.211:13.371:54.65
5.Alex MERCHAN19Killerwhales 2:37.52  449 35.121:15.211:56.67
6.Cameron SIMPSON17Colchester 2:39.54  432 ---
7.Matthew MCLAUGHLIN22DunmowAtlant 2:41.47  417 33.791:12.551:54.85
8.Charlie FOX18Basildon Ph 2:46.10  383 38.381:19.132:02.64
9.Jack OVERELL18Southend 2:47.44  374 36.901:19.102:02.79
10.Bobbie MCCARTHY18Bark & Dagen 2:49.36  361 35.191:15.102:00.88
 Robin HUGHES17Romford Town DQ SL       

Disqualification Codes

UP