Boys 10/14 Yrs 100m Backstroke - Heats

10/11 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50
1.Alessandro RIODA11Harlow Pen 1:15.74  269 36.57
2.Mide OLAJIDE11Thurrock 1:20.16  227 38.80
3.Jimmy TAYLOR11Thurrock 1:23.01  204 39.92
4.Max MCAULIFFE11Harlow Pen 1:24.00  197 40.39

12 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50
1.Ethan SANTOS12Bo Newham 1:13.21  298 35.97
2.Lewis BINNING12Romford Town 1:15.79  269 36.76
3.Cole SHEPARD12Basildon Ph 1:16.38  263 37.02
4.Ben HARDY12Colchester 1:16.95  257 36.99
5.William PESTELL12Colchester 1:17.34  253 37.30
6.Jack CONROY12Thurrock 1:18.92  238 38.62
7.Owen VAUGHAN12Chelmsford 1:19.50  233 39.40
8.James SPEERS12Thurrock 1:19.72  231 36.65
9.Harry MENDEL12BorRedbridge 1:19.86  230 38.69
10.Allister CUMMINS12Killerwhales 1:19.87  230 38.88
11.Nathan COCKCROFT12Bo Southend 1:21.21  218 39.51
 Harry MCLAGAN12Chelmsford DQ ST     
 Pierre-Gauthier TATY-L12Bo Newham DQ T     

Disqualification Codes

13 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50
1.James COOPER13Romford Town 1:06.80  393 33.12
2.Liam BRENNAN13Romford Town 1:10.09  340 33.45
3.Tom WARD13Chelmsford 1:12.91  302 35.55
3.Samuel PERKS13Chelmsford 1:12.91  302 35.30
5.Jude WARD13Romford Town 1:13.67  293 35.63
6.Aaron WILSON13Romford Town 1:14.53  283 36.25
7.Samuel LITTLE13Killerwhales 1:15.09  276 36.93
8.Alexander WILLIAMSON13Colchester 1:16.95  257 37.70
9.Bozhidar ZAPRYANOV13Bo Newham 1:16.99  256 36.49
10.Benjamin HARVEY13Basildon Ph 1:17.17  255 38.37
11.Benjamin DRURY13Romford Town 1:17.62  250 38.05
12.Christopher ASHDOWN13Colchester 1:17.90  247 38.08
13.Isaac PAVEY13Colchester 1:18.59  241 38.51
14.Tomas ZIROMSKAS13Romford Town 1:18.63  241 37.84
15.Keir REES13Harlow Pen 1:18.94  238 38.41
16.Edward WHITEHAIR13Canvey Isl 1:19.56  232 38.70
17.Ben PARADISE13Basildon Ph 1:19.96  229 39.45
18.Joseph TRIM13Rochford 1:19.98  229 39.32

14 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50
1.Charlie BODEN14Chelmsford 1:01.91  493 30.26
2.Joshua SMITH14DunmowAtlant 1:06.24  403 32.08
3.Charles RENNIE14Braintree 1:07.23  385 32.26
4.John BOYLE14DunmowAtlant 1:08.78  360 32.89
5.Samuel BRYAN14Basildon Ph 1:09.39  350 33.44
6.Daniel SIDA14Killerwhales 1:09.90  343 33.94
7.Lewis CUTTING14Thurrock 1:10.75  330 34.62
8.Lewis BAYLEY14Southend 1:11.61  319 34.78
9.Sean CURLEY14BorRedbridge 1:13.86  290 35.19
10.Haashim HAMEED14Killerwhales 1:15.92  267 36.55
11.Nathan WRIGHT14Saffron Wald 1:16.61  260 37.64
 Harry CUA14Bo Newham DQ T     

Disqualification Codes

UP