Boys Open 100m Breaststroke - Heats (Declared Winners)

16 Yrs/Under Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time    50
1.Edmund ASHTON16LAC Perf SC 1:05.38    31.20
2.Fraser SCOTT16BorRedbridge 1:09.37    33.30
3.Cameron SIMPSON16Colchester 1:10.40    32.83
4.Harry NICHOLLS14Basildon Ph 1:12.56    34.39
5.Byron WOOD16Runnymede 1:12.94    34.51
6.Louis SPONG15DunmowAtlant 1:13.59    35.26
7.Jordan SHIM15BorRedbridge 1:15.07    35.32
8.Nedas MALIAUSKAS15Bo Newham 1:16.67    38.59
9.Charles RENNIE13Braintree 1:17.35    37.24
10.Billy LO13Bo Southend 1:17.53    36.57
11.Samuel BRYAN13Basildon Ph 1:17.60    37.17
12.Paulius JASIUKAITIS15Bark & Dagen 1:18.01    37.27
13.Harvey JOLLY14Basildon Ph 1:18.16    35.88
14.Billy HARRISON13Romford Town 1:18.30    38.38
15.Almantas VARZEVICIUS14Bark & Dagen 1:19.22    37.35
16.Domas KLINGA14Bo Newham 1:20.21    37.06
17.Aidan WOOD15Witham Dolph 1:20.51    37.10
18.Jamie COLES13Colchester 1:20.78    38.14
19.Billy PARKER15BorRedbridge 1:21.23    38.63
20.Alexander DRURY15Romford Town 1:21.32    37.29
21.Samuel JOHNSON16Halstead 1:21.43    37.81
22.James BAYLEY14Runnymede 1:21.53    39.25
23.Lewis CUTTING13Thurrock 1:21.56    38.72
24.Luke CROFTS14Thurrock 1:22.24    37.73
25.Ryan KELLY15Chelmsford 1:22.61    38.25
26.Joseph GROVES13Romford Town 1:22.63    38.76
27.Thomas GRIEVE14Colchester 1:22.83    40.40
28.Cameron BROWN16Witham Dolph 1:23.22    38.98
29.Charlie ROUSE14Killerwhales 1:23.29    38.16
30.Alexander THOMPSON15Chelmsford 1:23.50    39.93
31.Daniel AWOYUNGBO12Bark & Dagen 1:25.80    39.88
32.Azar AITMARRI13Thurrock 1:27.04    40.75
33.Pratham SHETTY12Runnymede 1:27.60    42.11
34.Bozhidar ZAPRYANOV12Bo Newham 1:27.61    40.98
35.Lewis BAYLEY13Southend 1:27.81    41.98
36.Benjamin THIRLWELL12Bo Southend 1:30.06    42.58
 Matthew OATEN15Basildon Ph DQ SL     

Disqualification Codes

17 Yrs/Over Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time    50
1.Hayden THOMAS19Harlow Pen 1:07.83    31.71
2.Nathan LEONG17BorRedbridge 1:10.11    32.67
3.Alex MERCHAN18Killerwhales 1:10.90    33.91
4.Jack HOWLETT18Colchester 1:12.35    33.73
5.Kyle PANTON19Harlow Pen 1:12.84    33.96
6.Matthew MCLAUGHLIN21DunmowAtlant 1:13.23    34.39
7.Ian COLLYER18Bark & Dagen 1:16.24    36.59
8.Jack OVERELL17Southend 1:17.23    36.06
9.Thomas BENSON19Romford Town 1:20.48    37.66
 Charlie DENTITH19LAC Perf SC DQ E     

Disqualification Codes

UP